Zádielská dolina

          Na rozhraní Košického a Rožnavského okresu v katastralnom území Zádielske Dvorníky bola roku 1954 zriadená na ploche 199 ha štátna prírodná rezervácia Zádielska dolina , tvoriaca organickú súčasť chránenej krainej oblasti Slovenský kras . Predstavuje monumentálny krasový kaňon a je jedným z najbohatších a najhodnotnenjšich biogeologických územy na Slovensku .
          Spomedzi mohutných kamených útvarov , ktoré modelujú okraje tohto kaňona , vyniká svojim tvarom Cukrová homoľa , vysoká cukrova homola až 105 metrov . Údolím preteká zurčiaci potok . Pestrú faunu a flóru podmieňuju bohaté stanovištne pomery asi 300 metrov hlbokej rokliny . Nachádzame tu prvky teplomilné , prvky vysokohorské a dealínske , druhy tienistých , vlhkejších a chladnejšich polôh , ktoré sú pozostatkom ľadovej doby . Taký je napriklad lomikameň vždyživý , plamienok alpský . Zádielska dolina ja svetoznáma aj inverziou vegetačných pásiem , ktorá tu vystupuje ako školský priklad .
          V závere doliny na dne rastie ako pôvodný smrek obyčajný , kde má zároveň najjužnejšiu lokalitu na území Slovenskej republiky aj smrekovec opadavý .
          Z pozoruhodných živočišných druhov treba aspoň spomenúť viacere endemické druhy hmyzu slovenského krasu . Vzácne plazy reprezentuje predovšetkým náš jediný zástupca jasterica zelená scinkovitých - krátkonožka panónska ďalej tu žije užovka stromová , jašterica múrová a jašterica zelená . Z triedy vtákov treba spomenúť bociana čierneho , vyra skalného a ďalšie . Pozoruhodným horským druhom z triedy cicavcov je tu piskor horský .
          Správa CHKO - Slovenský kras vybudovala v ŠPR Zadielská dolina náučný chodník , ktorý je kultúrno-výchovným zariadením štátnej ochrany prírody na trase chodníčka je niekoľko zastávok s pútačmi a vysvetlujúcim textom . týmto spôsobom sa môžu bližšie zoznámiť aj s geologickou stavbou , gomorfológiou chraneného uzemia .

Chraniť Zádielsku dolinu je samozrejmou povinosťou nás všetkých .